veepuhastus hajaasustus programmi toetusrahagaVeepuhastus võib olla nii mõnegi jaoks valus teema. Suur hulk Eesti maapiirkondades elavaid ja oma puur- või salvkaevu omavaid peresid on kimpus oma vee halva kvaliteediga. Küsimus ei ole selles, et inimesed poleks kursis puhta vee vajalikkusega ega sooviks oma kaevuvett korda saada. Tegelik põhjus, mis lepitakse halva veega, on hoopis raha puuduses.

Paljud ei ole aga kursis, et veepuhastuseks vajaliku seadme ostuks on võimalik saada hajaasustuse programmi raames rahalist toetust.

Käesolevas artiklis jagame küsimuste-vastuste näol praktilist teavet, kuidas selle toetuse abil endale veepuhastusseadet soetada.

1. Hajaasustuse programm – mis see on?

See on juba väga mitmeid aastaid läbi viidud üleriigiline toetusraha programm, mille eesmärk on tagada hajaasustusega maapiirkondades elavatele peredele head elutingimused. Seeläbi soovitakse aidata neis piirkondades kaasa elanike arvu püsimisele.

2. Mida toetatakse?

* Lühidalt (ja käesoleva artikli teema piirides): veepuhastuseks vajalike seadmete ostmist ja paigaldamist.

* Pikemalt ja veidi bürokraatlikumas keeles: Üheks hajaasustuse programmi raames toetatavate tegevuste haruks on majapidamiste veevarustussüsteemidega seotud tegevused. Nende süsteemide all peetakse silmas ehitisi ja seadmeid joogivee kättesaadavuse ja kvaliteetsuse tagamiseks. Joogivee tähendus on siin veidi laiem kui tavakeeles. Selle alla läheb nii joomiseks, aga ka keetmiseks, toiduvalmistamiseks või muuks olmeotstarbeks mõeldud vesi. Ehks siis see vesi, mis teie kaevust tuleb ja mida oma elamises kasutate.

Veevarustussüsteemide valdkonnas toetatakse mitmeid nõuetele vastava joogivee kättesaadavuse tagamiseks vajalikke tegevusi, nende hulgas vee puhastamiseks vajalike tehniliste seadmete ja tarvikute soetamist ja paigaldamist. Lisaks saab toetust ka eelnevaga seotud joogivee kvaliteedi analüüsi tellimiseks.

3. Kas toetust saab igal pool üle Eesti?

Ei. Siin tuleb tähele panna kahte asja.

Esiteks on toetus seotud halva veega majapidamise asukohaga. Majapidamise all mõeldakse elamuna kasutatavat hoonet koos sinna juurde kuuluvate abihoonetega. Hoone kasutusotstarve peab ka ehitusregistris olema just elamu (toetust saab ka juhul, kui on väljastatud ehitusluba elamu ehitamiseks). Oma hoone kasutusotstarvet saate Ehitusregistrist kontrollida.

Teiseks peab see majapidamine asuma hajaasustuse piirkonnas. Nagu nimestki arvata võib, ei kuulu siia hulka linnad ja alevid. Aga lisaks võib piirkonna kuulumine tiheasustuse hulka tuleneda ka planeeringutest.

Ka ei ole veevarustussüsteemide valdkonna puhul hajasustuse piirkonnaks alad, kus on toimiv ühisveevärk või mis on määratud ühisveevärgiga kaetavaks alaks vastava arendamise kava või planeeringu alusel.

Seega – niisama lihtsalt “peale vaadates” ei saa alati ka väljaspool linna või alevit elades kohe kindel olla, et tegu on toetuse mõttes hajaasustusega alaga. Küll aga tasub kindlasti oma vallast täpselt järele küsida!

4. Kas igaüks saab veepuhastuseks toetust?

Päris igaüks ei saa.

Toetust saab taotleda kui:

1) olete toetuse nõuetele vastava majapidamise (vt küsimus nr. 3) omanik või omaniku lähisugulane (vanavanem, vanem, vend, õde, laps või lapselaps) või hõimlane (abikaasa, abikaasa vanem, vend, õde või laps).

Kui olete majapidamise valdaja (näiteks üürnik), saate ka toetust taotleda, kuid teil peab olema ette näidatata kirjalik leping, mis kehtib vähemalt kolm aastat taotluse esitamise päevast alates.

+

2) vastav majapidamine on toetuse taotlemise aasta 1. jaanuarist kuni vastava toetuslepingu sõlmimiseni teie alaline elukoht ja see on ka rahvastikuregistris selliselt katkematult kogu selle perioodi vältel registreeritud.

+

3) teil ei ole maksuvõlgasid (välja arvatud, kui need on nõuetekohaselt ajatatud).

5. Palju veepuhastuseks raha saab?

Hajaasustuse programmis on omafinantseering vähemalt 33% ja toetus kuni 67%.

Meie ettevõtte päris pikk praktika näitab, et 67% suuruses tavaliselt toetust ka antakse. Aga igaks juhuks tuleb siis ikkagi arvestada nende “vähemalt” ja “kuni” võimalustega. Ehks siis teisisõnu – kui taotlejaid on palju, võidakse otsustada, et omafinantseeringu osa peab olema suurem kui 33% (ja toetus selle võrra väiksem).

Maksimaalne toetus ühele majapidamisele on 6500 eurot. Siin tasub tähele panna, et selle summa arvestamisel lähevad arvessse ka viiel eelneval kalendriaastal hajaasustuse programmist saadud toetuse summad. Seega kui teie majapidamine on aastatel 2019–2024 hajaasustuse programmist juba toetust saanud, ütleme näiteks summas 2000 eurot, arvestatakse varasem toetussumma toetuse piirmäära sisse ja 2025.a. oleks teie toetuse võimalik piirmäär 4500 eurot.

Veel on oluline meelde jätta, et veesüsteemi valdkonna jaoks on ühele majapidamisele võimalik toetust saada programmist üks kord kuue kalendriaasta jooksul.

6. Mida teha, kui omafinantseeringu summat on korraga ikkagi raske tasuda?

Meie ettevõttest on nii hajaasustuse toetusega kui ka tavalises korras kõiki veepuhastuseks vajalikke seadmeid võimalik soovi korral osta selliselt, et ostuhind jagatakse kuni kolme kuu peale. Ja seda ainsagi lisatasuta – maksta ei tule mingit lepingu-, intressi ega muud tasu. Näiteks kui seade maksab 1000 eurot, siis tasutegi lihtsalt 3 kuu jooksul iga kuu 333,33 eurot ja ei midagi rohkem. Seadme saate kätte aga kohe vastava ajatamise kokkuleppe sõlmimisest.

Lugege selle makselahenduse kohta lähemalt. 

7. Mida toetuse saamiseks tegema peab?

Oma majapidamise järgsele kohalikule omavalitsusele tuleb esitada vormikohane taotlus koos nõutavate lisadega. Taotlusvorm ja lisade vormid, samuti kohalike omavalitsuste kontaktid ja muu vajalik lisainfo on leitav Riigi Tugiteenuste Keskuse lehelt. 

Veepuhastuseks vajaliku seadme soetamiseks tuleb lisaks veel taotlusele lisada:

  1. hetke joogivee kvaliteeti tõendav veeanalüüs.
  2. kaks võrreldavat hinnapakkumust (küsige hinnapakkumine kohe siit!)

8. Mis saab pärast taotluse esitamist?

Kõigepealt kontrollib vallavalitsus, kas taotlus vastab nõuetele. Seejärel hindab nõuetele vastavaid taotlusi valla- või linnavalitsus või eraldi moodustatud komisjon. See hakkab toimuma pärast taotlusvooru lõppu – sel aastal siis pärast 3. aprilli.

Taotlused lähevad pingeritta mitme erineva kriteeriumi alusel. Üheks oluliseks eeliskriteeriumiks on näiteks alla 18 aastaste laste olemasolu ja arv. Iga omavalitsus võib lisaks kehtestada veel eraldi eelistatud sihtrühmi (nt üksi elavad pensionärid jm).

Pingerea alusel tehakse taotluse rahuldamise, osalise rahuldamise või rahuldamata jätmise otsus. Meie praktika näitab, et kohalikud omavalitsused teevad oma otsused tavaliselt suve alguspooles.

9. Mis põhjusel võib taotlus jääda rahuldamata?

Läbi aastate on peamiseks põhjused olnud see, et taotlejaid on nii palju, et kõigile toetusrahasid ei jätku. Tegelikult aga ei tasu ühel aastal taotluse rahuldamata jäämisel asjale käega lüüa. Teie taotlus võis olla täiesti nõuetekohane ja igati põhjendatud, kuid juhtus lihtsalt nii, et saamal aastal sattus taotlejate hulgas olema väga palju näiteks paljulapselisi peresid. Järgneval aastal võib neid aga üldse mitte olla ja teie taotlus kuulub pingereas lausa esikohale.

10. Mis saab pärast positiivset otsust?

Omavalitsus sõlmib teiega kirjaliku toetuslepingu. Praktika on omavalitsuste lõikes erinev – osadel juhtudel sõlmitakse teie ja vallaga kahe-, osadel juhtudel aga kolmepoolne leping, kus osaliseks ka teile veepuhastuseks vajaliku seadme müüv ja paigaldav ettevõte.

Kui olete valinud veepuhastuseks vajaliku seadme ostu meie ettevõttest, siis saate selle ka üsna kohe pärast toetuslepingu sõlmimist kätte. Enne tuleb tasuda omafinantseeringu osa. Meil puuduvad pikad tarne- ja ooteajad – kaup on kohe laos olemas.

Projekti elluviimise järgselt tuleb teil esitada vallale ka vastav aruanne.

11. Kõige pakilisem küsimus – millal tuleb taotlus esitada?

Hajaasustuse programmi 2025.a. taotlusvoor on avatud 3. veebruarist 3. aprillini. Seega peab nõuetekohane taotlus koos kõigi lisadega jõudma hiljemalt 3. aprilliks 2025.a. kas digiallkirjaga kohaliku omavalitsuse e-mailile või paberkandjal originaalallkirjaga vallavalitsusse.

12. Millal taotluse ettevalmistamisega alustada?

Kohe täna!

Mitte mingil juhul ei tasu asjaajamist viimasele hetkele jätta. Iga-aastane meie ettevõttele laekunud hinnapakkumise soovide praktika kahjuks näitab, et paljud paraku seda teevad.

Inimvõimetel on piirid ja pole reaalne koostada adekvaatseid ja läbimõeldud hinnapakkumisi 2. aprilli hilisõhtul laekunud 20+ pakkumise soovile. Ja siin ei aita ka e-maili teemasse pandud võlusõna “KIIRE!” Kui otsustate aga siiski selliselt toimida, peate võtma ka riski, et selle aasta taotlus jääb tähtegselt esitamata.

13. Miline on konkreetne tegevusplaan taotluse ettevalmistamiseks?

I samm: Määrake kindlaks oma vee seisukord

Meie kaevuvee filtri valimist puudutavast blogiartiklist saate põhjaliku ülevaate sellest, kuidas täpselt tuvastada, millised on teie vee porbleemid.

II samm: Tellige vee analüüs

Nagu eespool kirjas, tuleb taotlusele lisada vee analüüs. Soovitame saata Terviseameti üldmeilile info@terviseamet.ee küsimuse, millised näitajad tuleb teil analüüsis võtta. Ära tuleb märkida oma kaevu täpne asukoht + see, et soovite analüüsi hajaasustuse programmis taotluse esitamiseks.

Eestimaa põhjavesi on erinevates piirkonades väga erinev. Samuti on erinevates piirkondades tegevad erinevad Terviseameti inspektord, kes on täpselt kursis oma piirkonna vee seisukorraga. Toetust reguleeriva määruse kohaselt peab taotlusele lisatav vee anaüüs olema “ulatuses, mida peab vajalikuks Terviseamet”. Seega saate selliselt toimides olla kindel, et lisate taotlusele täpselt õigete näitajatega analüüsi.

III samm: Viige end kurssi sobilike veepuhastuseks vajalike seadmetega

See on väga oluline samm. Üheks kriteeriumiks taotluste hindamisel ja pingeritta seadmisel on investeeringu vajalikkus ning tegevuste ja kulude põhjendatus taotluses. Selleks, et esitada taotluses läbimõeldud põhjendusi, peate ju esmalt ise asjaga kursis olema.

Siinkohal saame teid aidata!

Esiteks saate blogiartiklist “Veefiltrid eramajadele: kuidas orienteeruda?”  esmase põhjaliku ülevaate.

Teiseks – pole olemas rumalaid küsimusi, võtke meiega julgesti ühendust ja aitame teid igakülgse nõu ja infoga.

14. Artikkel oli küll kasulik, kuid kas saab ikkagi kellegi käest otse infot küsida?

Taotluste menetlemisega seotud küsimustes saate võtta ühendust oma majapidise järgse omavalitsuse ametnikuga.

Mistahes veepuhastust puudutavas küsimuses saab meie ettevõtte anda teile igakülgset abi.

Meil on veepuhastuse alal üle 15 aastane kogemus ning 10 aasta vältel oleme aidanud inimestel ka hajaasustuse programmi toetusega oma vee korda saada. Seetõttu saame teile igati kasulikud olla!

Veelkord – ei ole olemas rumalaid küsimusi, küsige julgesti!

Artikli autor: Kati Raudsepp
info@pohjavesi.ee