Sammsammulised juhised, kuidas oma kaevuvesi korda saada (4/4)

Kolmas samm: veepuhastusseadme ostuks rahaliste vahendite saamise võimalused

Jätkame oma postituste sarja, mis annab ülevaate, kuidas kaevuvesi puhtaks saada. Eelmises postituses (vaata seda SIIT) uurisime, millised on erinevate vee probleemide jaoks mõeldud veepuhastusseadmed ja mille alusel neid valida. Täna vaatame, millised on võimalused väljavalitud veepuhastusseadme ostuks rahaliste vahendite saamiseks. 

Loomulikult on hea, kui on olemas endal võimalused või säästud veepuhastusseadme koheseks väljaostmiseks. Kuid kuna kvaliteetsed seadmed ei ole kõige odavamad, siis paljudel sellised kohesed vahendid puuduvad. Aga vesi ei pea jääma seetõttu korda tegemata. Veepuhastusseadmete soetamiseks on võimalik taotleda hajaasustuse programmi toetust või osta järelmaksuga. Vaatame neid võimalusi järgnevalt lähememalt.

 

Toetus veepuhastusseadmete ostuks

Toetust veepuhastusseadme ostuks saab taotleda hajaasustuse programmi raames. Selle programmi eesmärgiks on tagada hajaasustusega maapiirkondades elavatele peredele head elutingimused ning seeläbi aidata kaasa elanike arvu püsimisele neis piirkondades. Programmi taotluste esitamise voor avatakse tavapäraselt aasta alguspoolel ja kestab paar kuud. Käesoleval, 2022.aastal saab taotlusi selle toetuse saamiseks esitada 1. veebruarist 1. aprillini. Taotluste esitamise voor on avatud üle Eesti. 

Läbi aastate on hajaasustuse programmi üheks toetatavaks valdkonnaks olnud ka majapidamiste veevarustussüsteemid ja selle raames joogivee kättesaadavuse tagamiseks vajalikud tegevused. Lihtsalt öelduna saab hajaasustuse programmi raames taotleda toetust veepuhastuseadmete ostuks ja paigaldamiseks. 

Nagu programmi nimigi ütleb, on see mõeldud hajaasustusega piirkondadele. Selliste piirkondade alla ei kuulu linnad ja alevid, samuti kehtestatud planeeringutes tiheasustusaladeks või kompaktse asustusega aladeks määratud alad, kus elab rahvastikuregistri andmetel taotluse esitamise aasta 1. jaanuari seisuga üle 50 inimese. Veepuhastusseadmete puhul ei saa seda toetust paraku ka neis piirkondades, kus on toimiv ühisveevärk. 

Toetuse saamiseks peab majapidamine, millele veepuhastusseadet osta ja paigaldada soovitakse, olema taotluse esitamise aasta 1. jaanuarist kas taotleja alaline elukoht või rahvastikuregistrisse kantud katkematu elukoht. Peale selle on veel lisakriteeriumid, mida taotlemisel ja taotluste hindamisel arvestatakse. Toetustega tegelevad kohalikud omavalitsused ning tasub kindlasti järele uurida, kas teie majapidamine kuulub hajaasustuse piirkonna alla või mitte ning kas vastate toetuse saamise tingimustele. 

Veepuhastusseadme soetamiseks toetuse taotlemisel peab esitama kaks hinnapakkumist erinevatelt ettevõtetelt. Siinkohal tasub aga enda jaoks täpselt selgeks teha, mida soovitakse. Nimelt on üsna sage praktika, kus omavalitsus lähtub otsuse langetamisel ainuüksi odavamast hinnast. Odavam hind aga tähendab pahatihti halvemat kvaliteeti. Turul pakutakse väga erineva taseme ja efektiivsusega veepuhastusseadmeid, alustades odavatest hiina toodetest ning vanal, keemiapõhisel ja väikse tõhususega tehnoloogial põhinevatest kuni kõrge kvaliteediga ökoloogiliste ja efektiivsete seadmeteni. Ei ole just keeruline arvata, et need esimesed maksavad ka vähem. Aga üldtuntud tõsiasi, et odav asi on lõpuks see kõige kallim asi, kehtib ka veepuhastusseadmete valdkonnas. Meie praktikas on üsna palju juhtumeid, kus meie poole pöördub inimene murega, et on kunagi kuskil ostnud veefiltri, kuid vesi on ikka halb. Vestluse käigus selgubki, et tegu on mõne “taskukohase” lahendusega, mis paraku lihtsalt ei toimigi. Midagi see veest küll puhastab, kuid üldjoontes jääb vesi ikkagi probleemseks. Lisaks peavalule ja sekeldustele tuleb lõpuks vee kordasaamiseks soetada ikkagi korralik seade ning kogu “projekti” eelarve on läinud kokkuvõttes oluliselt kallimaks kui see koheselt efektiivse seadme ostu puhul olnuks. 

Seega tasub toetuse taotlemisel teha endale täpselt selgeks, milliseid tooteid turul pakutakse ning mis lisaks hinnale on nende plussid ja miinused. Vett, mida toetuse kaasabil soetatud seadmega puhastatakse, hakkate joome teie ise, mitte ametnik, kes toetusi läbi vaatab. Seega on just teie ülesanne põhjendada ära ja anda ametnikule ülevaade sellest, mis peitub erinevates hinnapakkumistes toodud hindade taga. On paratamatu, et sellise taustinfo puudumisel valitaksegi lihtsalt odavaim. Meie ettevõtte müügikonsultant Raul Raudsepp on meeldeli nõus vastama kõigile teie küsimustele, et saaksite endale tugeva taustainfo ja oskaksite omavalistuses oma toatlust põhjendada. 

Hajaasustuse programmi toetusega kaetakse 67% seadmete maksumusest ning 33 % tuleb tasuda omaosalusena. 

Täiendavat teavet saab oma majapidamise järgsest kohalikust omavalitsusest ja Riigi Tugiteenuste Keskuse lehelt

 

Liisi järelmaks

Meie koostööpartneri – Holm Panga pakutavat liisi järelmaksu saavad taotleda kõik vähemalt 18-aastased Eesti Vabariigi kodanikud või Eestis alalise elamisloaga inimesed. Taotleda saab olenemata sellest, millise Eesti panga kliendiks ollakse. Võimaliku sissemakse on alates 0 eurost ja järelemaksu kestuseks on kuni 4 aastat. 

Järelmaksu taotlemise protsess ise on väga lihtne. Olles välja valinud sobiva veepuhastusseadme, saate laenutaotluse esitada kohe meie vahendusel. Vastuse taotlusele saab ca 30 minuti jooksul. Positiivse vastuse korral sõlmitakse teiega järelmaksu leping ning pärast sissemakse (kui see on nõutav või soovite seda ise) tasumist saate ostetud veepuhastusseadme juba kätte. 

Vaata ka käesoleva lehe allosas olevat liisi järelmaksu kalkulaatoit ja arvuta enda eeltatav kuumakse!

 

Tekkis küsimusi? Võta ühendust!