Sammsammulised juhised, kuidas oma kaevuvesi korda saada (3/4)

Teine samm: Kuidas valida õige veepuhastusseade

Jätkame oma postituste sarja, mis annab ülevaate, kuidas kaevuvesi puhtaks saada. Eelmises postituses (vaata seda SIIT) uurisime, millised on levinumad kaevuvee probleemid ja kuidas oma vee täpne seisukord kindlaks teha. Täna vaatame lähemalt, millised on erinevate vee probleemide jaoks mõeldud veepuhastusseadmed ja mille alusel neid valida.  

Täna turul pakutavad veepuhastusseadmed võib nende tööpõhimõtte järgi jagada laias laastus kolmeks: 

  • vee puhastamine kemikaaliga;
  • vee puhastamine soolaga;
  • vee puhastamine õhuga oksüdeerimise meetodil. 

Nimetatutest esimese – kemikaaliga puhastamise – osas on ilmselt ütlematagi selge, et see ei ole meie tervisele ja keskkonnale parim meetod. Lisaks on tegemist vana ja vähe efektiivse tehnoloogiaga, mis vajab sagedast hooldust, tähelepanu ja regulaarselt kange keemikaali – kaaliumpermanganaadi – lisamist. Seetõttu meie selliseid veepuhastusseadmeid klientidele ei paku.

Parim puhastusviis on vee töötlemine õhuga oksüdeerimise meetodil. See on kõige efektiivsem ja ökoloogilisem viis veest raua, mangaani ja vesiniksulfiidi eemaldamiseks.

Tööprotsess toimib järgmiselt: Toorvesi liigub seadmesse puutudes kõigepealt kokku õhutamise kambris oleva suruõhuga ning vesi rikastatakse suures koguses hapnikuga. Selline õhustamine kiirendab oluliselt lahustunud raua / mangaani oksüdeerimise protsessi ja lahendab ka vesiniksulfiidi probleemi, oksüdeerides selle lahustumatuteks väävliosakesteks. Seadmes olev kahefunktsiooniline filtermeedium toimib katalüsaatorina vees lahustunud hapniku ja raua/mangaani ühendite vahel, suurendades oksüdeerimisreaktsiooni, muutes vees lahustunud raua/mangaani lahustumatuteks osakesteks. Tänu filtermeediumi üliaktiivsele pinnale püüab see kinni tahked osakesed ja filtreerib need veest välja. Süsteem hooldab ennast ise, tehes kindlaks määratud ajavahemike tagant läbipesu, loputades saaste filtrist välja.

Vaata kirjeldatud tööprotsessi illusteerivat videot

Üks ostetumaid lahendusi Eestis on õhuga oksüdeeriv rauaeraldusseade Oxydizer Pro Flow . Tegemist on USA teadlaste patenteeritud tehnoloogiaga, mis eraldab õhuga oksüdeerimise meetodil veest efektiivselt ja ökoloogiliselt liigse raua, mangaani ning vesiniksulfiidi. Seadme tööshoidmsieks ei pea midagi juurde lisama. Seadme valmistaja on üle 75aastase veepuhastuskogemusega Erie Water Treatment.

Ent siiski on aineid, mida ainuüksi õhk ei suuda veest kätte saada (näiteks ammoonium, oksüdeeritavus, üldkaredus). Kui kaevuveel on lisaks liigsele rauale ja mangaanile ka viidatud probleemid, aitab Veepuhastussüsteem viis-ühes Multimix , mis töötab soolaga. Antud veepuhastussüsteem on varustatud universaalse filtermeediaga, lahendades efektiivselt viis kaevuvees esinevat probleemi: karedus, raud, mangaan, ammoonium, oksüdeeritavus. See filtermeedia moodustab automaatselt mitmekihilise jaotuse, kusjuures iga kiht eemaldab valikuliselt ühe (või rohkem) toorvees esinevatest saasteainetest. Vaja läheb vaid vastuvoolu uhtmist ja loputust soolaga nagu traditsioonilises veepehmendajas.

Sageli on probleem läbi vanade torustike kraanidesse jõudva Ülemiste järvest või mujalt veehoidlast pärit joogivee kehva maitsega. Siin oleks kõige lihtsam lahendus paigaldada pöördosmoosseade. Tuleb aga kindlasti tähelepanu pöörata sellele, et paljud turul saadaolevad, just odavamat laadi tooted võtavad veest ära kõik mineraalid. See aga ei ole tervise seisukohalt sugugi hea, sest nii puhas vesi võtab enda tarbeks meie organismist läbi voolates kaasa ka head ained. Seetõttu on hädavajalik, et pöördosmoosseadme tööprotsess lõppeks kindlasti vee mineraliseerimisega, mille käigus lisatakse veele tagasi kõik vajalikud mineraalid (nagu Ca, Mg, Na, K). Meie poolt pakutav kvaliteetne pöördosmoosseade LÄTT  eemaldab efektiivselt joogiveest kõik tervist kahjustavad ühendid (nagu fluoriid, bakterid, viirused, kloor, fosfaat, nitraat, mangaan, raadium jne) ning annab pärast mineraliseerimise käigus puhastatud veele tagasi kõik vajalikud mineraalid. Kas maksab tassida koju liitrite viisi pudelivett, kui joogiveepuhastusseadme LÄTT abil oleks puhas ja hea maitsega joogivesi kohe võtta? Otsevooluga ning kogumispaagita seade on kvaliteetne ja innovaatiline ning mahutub tänu oma pisikesele mõõdule ära valamu alusesse kappi.

Kui vesi sisaldab kahjulikke mikroorganisme ja baktereid (kõige tuntumad neist on coli-laadsed bakterid), saab abi ultraviolettkiirguse lambiga töötavatest steriliseerijatest. Need steriliseerivad vett, hävitades üherakulised mikroorganismid nagu viirused, bakterid, seened, vetikad ja ainuraksed. UV steriliseerimine ei muuda vee maitset ega tekita vette ohtlikke ühendeid, kuid tapab bakterite kolooniad, e. colibakterid, kolibakterid ja viirused, kuni viie sekundi jooksul, lõhkudes nende DNA.

Probleemid katlakiviga? Kas sellele murele on lahendus olemas! Uuringud näitavad, et Eestis on veekareduse probleem üsna suur ja just see karedus tähendabki katlakivi teket. Tänaste võimaluste juures pole aga katlakivi enam suur probleem, sest teadlased on loonud efektiivse soola- ja kemikaalivaba katlakivi ennetamise meetodi – Nucleaton Assisted Crystallisation. Selle tuumastuspõhise kristalliseerumise protsessi käigus muudetakse kareduse mineraalid kaltsium ja magneesium (Ca/Mg) ohututeks kristallideks, millel edaspidi puudub võime kinnises läbivoolavas keskonnas kokkupuute pindade külge kinnituda.

Meie poolt pakutav Filtersorb CT nime kandev katlakivi ennetav toode on soola, keemia ja elektroonika vaba ega muuda vee maitset. Seadme paigaldus on väga lihtne ja selle lubatud kasuprotsent on väga kõrge. Tegemist on säästliku katlakivi tekke ennetamise tehnoloogiaga.

Kokkuvõttes on erinevaid veebprobleeme küll palju, kuid tänapäevaste innovaatiliste seadmete abil saab igasuguse vee puhtaks ja ohutuks. Vastavalt vee olukorrale on võimalik kokku panna 1–5 seadet alates raua, mangaani ja vesiniksulfiidi puhastajatest, kuni probleeme tekitava katlakivi ning vähki tekitava radooni eemaldamise seadmeteni.

Alati tasub enne veepuhastusseadmete ostmist konsulteerida meie ettevõtte spetsialisti Raul Raudsepaga , kellel on üle 10 aastane kogemust veepuhastuse alal. Oma praktika vältel on Raul näinud sadu ja sadu erinevaid veeanalüüse ning leidnud meie pakutavate veepuhastusseadmete abil lahendusi väga erinevatele veeprobleemidele. Kõik konsulatsioonid on tasuta ega too kaasa seadmete ostmise kohustust!

Järgmises postituses vaatame, kuidas leida veepuhastusseadme soetamiseks rahalisi vahendeid (lose seda postitust SIIT )

Tekkis küsimusi? Võta ühendust!